Co oznacza korelacja?

Co oznacza korelacja?

Korelacja to statystyczny wskaźnik określający wzajemny związek między dwiema zmiennymi. Może być dodatnia (obie zmienne zmieniają się w tym samym kierunku) lub ujemna (zmienne zmieniają się w przeciwnych kierunkach).
Przykład wykorzystania: Jakub odkrył silną dodatnią korelację między czasem spędzonym na nauce a wynikami egzaminów.

W prostych słowach, korelacja pokazuje, czy i jak jedna rzecz wpływa na drugą. Jeśli obie zmienne rosną razem, mamy do czynienia z korelacją dodatnią. Jeśli jedna zmienna rośnie, a druga maleje, mamy do czynienia z korelacją ujemną. Ale pamiętaj: korelacja nie oznacza przyczynowości, czyli to, że jedna rzecz powoduje drugą.

Korelacja to miara statystyczna wskazująca na stopień związku między dwoma zmiennymi. Jeśli jedna zmienna zmienia się w pewien sposób, kiedy druga zmienna się zmienia, mówimy, że między nimi istnieje korelacja.

Korelacja mierzy, w jakim stopniu zmiany w jednej zmiennej są związane z zmianami w innej zmiennej. W przypadku pozytywnej korelacji, wzrost jednej zmiennej jest związany z wzrostem drugiej zmiennej, podczas gdy w przypadku negatywnej korelacji wzrost jednej zmiennej jest związany ze spadkiem drugiej zmiennej.

Wartości korelacji są zazwyczaj określane na skali od -1 do 1, gdzie:

– Korelacja 1 oznacza idealną pozytywną korelację, co oznacza, że wzrost jednej zmiennej jest dokładnie proporcjonalny do wzrostu drugiej zmiennej.
– Korelacja -1 oznacza idealną negatywną korelację, co oznacza, że wzrost jednej zmiennej jest dokładnie odwrotnie proporcjonalny do wzrostu drugiej zmiennej.
– Korelacja 0 oznacza brak korelacji lub brak jakiejkolwiek związku między zmiennymi.

Przykłady:

1. Pozytywna korelacja
Jeśli badanie wykazuje pozytywną korelację między ilością spalonego paliwa a pokonaną odległością samochodu, oznacza to, że im więcej paliwa zostanie spalone, tym większa będzie pokonana odległość. Korelacja będzie wartością dodatnią, bliską 1.

2. Negatywna korelacja
Jeśli badanie wykazuje negatywną korelację między ilością czasu spędzanego na nauce a wynikami w testach, oznacza to, że im więcej czasu spędza się na nauce, tym niższe są wyniki w testach. Korelacja będzie wartością ujemną, bliską -1.

Korelacja nie oznacza jednak związku przyczynowo-skutkowego między zmiennymi. Może być tylko dowodem na istnienie pewnego rodzaju związku lub współzależności między nimi. Aby ustalić przyczynę i skutek, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań lub eksperymentów. 

Więcej przydatnej wiedzy znajdziesz na blogu głównym oraz w Bazie Wiedzy.

Rozważ też zdobycie konkretnego wsparcia (korepetycje-konsultacje-asysta) i koniecznie zajrzyj po aktualne promocje tutaj: https://drugipromotor.pl/sklep-dla-studentow-piszacych-prace/.

Blog pełen darmowej wiedzy to m.in.:
W Bazie Wiedzy znajdziesz również treściwe omówienie zagadnień:
Dla tych, którzy szukają kompleksowych rozwiązań:

tagi: skale nominalne, skale w pracy dyplomowej

Przewiń na górę