Studia dziennikarskie – dziennikarstwo

Studia dziennikarskie w Polsce?

Dziennikarstwo to nietypowy i pasjonujący zawód. W tym fachu wszystko jest potrzebne, a każda zdobyta umiejętność może być kiedyś do czegoś przydatna. Jako wyodrębniona w Polsce grupa społeczna, dziennikarze odgrywają istotną rolę w kształtowaniu postaw politycznych czy kreowaniu zachowań obywatelskich. 

W Polsce studia dziennikarskie dostępne są na dwóch poziomach: jako studia licencjackie lub magisterskie. Trwają zazwyczaj trzy lata (studia licencjackie) lub dwa lata (studia magisterskie) i kończą się uzyskaniem dyplomu. Studia można podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym (zaocznie), ale także online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki edukacyjnej oraz od konkretnego programu realizowanego przez daną uczelnię, dlatego szukając szkoły wyższej dla siebie nie sugeruj się wyłącznie obecnością kierunku związanego z dziennikarstwem, ale też zapoznaj się z katalogiem przedmiotów ECTS / sylabusem. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Dwa słowa o współczesnych: dziennikarstwie i nowych mediach.

Dostęp do źródeł wiedzy, zwanych dalej źródłami informacji, jest jedną z podstawowych spraw, jeżeli nie najważniejszą kwestią w obrębie dziennikarskiego rzemiosła. Bez dostępu do nich najlepszy nawet dziennikarz nie jest w stanie działać szybko i skutecznie, a zwłaszcza na wysokim poziomie wiarygodności.

Badania wpływu nowych mediów na zawód dziennikarza wskazują wyraźnie na zmiany samej organizacji pracy nowoczesnych (tzn. przygotowujących oprócz tradycyjnych wydań również wersje internetowe) redakcji. Najważniejszą z nich jest praca całodobowa, permanentna czujność i gotowość – rzadko spotykana np. w prasie jeszcze trzydzieści lat temu. Dochodzi do tego stale śledzenie najważniejszych serwisów telewizyjnych (zagranicznych, krajowych i lokalnych) oraz serwisów internetowych konkurencji po to, aby być gotowym do dokonywania zmian w serwisach własnych. Kiedy dodamy do tego informacje napływające od korespondentów z odległych niekiedy rejonów świata (trzeba tu uwzględniać różnice czasowe), a także — po wprowadzeniu platform internetowych, na których są gromadzone – wiadomości od czytelników czy widzów, okaże się, że redakcje serwisów newsowych w telewizji i prasie niczym nie różnią się w metodach pracy od agencji informacyjnych.

Studia dziennikarskie co roku przyciągają nowe rzesze kandydatów.

Studiując dziennikarstwo poznasz tajniki prasy, telewizji, radia i Internetu. Popularne kierunki studiów dziennikarskich to: dziennikarstwo, dziennikarstwo i nowe media, dziennikarstwo międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz dziennikarstwo i kultura medialna. Absolwenci tych programów są przygotowani do pracy w różnych branżach, m.in. w: serwisach i portalach internetowych; biurach prasowych; wydawnictwach; działach marketingu; agencjach reklamowych i public relations; firmach produkcyjnych; działach promocji i komunikacji w instytucjach państwowych lub samorządowych.

Jeśli marzy Ci się kariera dziennikarska, to studia pozwolą Ci stać się profesjonalistą.

psss…

A gdy już zaczniesz studia, to pamiętaj, że czeka Cię napisanie pracy dyplomowej - im szybciej się tym zainteresujesz, tym lepiej na tym wyjdziesz. 🙂

Szukasz przykładowej pracy dyplomowej z dziennikarstwa?

SPRAWDŹ TO:
Przewiń na górę